Skip to main content

Fundacja „Maraton Warszawski” ogłasza zapisy do nowej klasyfikacji drużyn amatorskich w ramach 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego. Team Up! Everyone – masowy odpowiednik drużynowej rywalizacji zawodowców – to oferta dla fanów biegania z całej Europy.

Tegoroczna edycja stołecznej imprezy maratońskiej, jest z kilku względów wyjątkowa. Jeden z powodów jest ogłaszany właśnie dziś. Chodzi o rywalizację drużynową TEAM UP! Everyone, inną niż dotychczas, w wyjątkowym stopniu motywującą biegaczy i kibiców. 

45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski zaprasza coraz szersze grono uczestników z całej Polski, a także z innych krajów Europy. Maratończycy potrzebują wydarzenia, które pokaże najatrakcyjniejsze strony biegów długodystansowych. Podkreśli emocje, towarzyszące wielkim wyścigom – nie mniejsze niż w grach zespołowych lub zmaganiach kierowców Formuły 1 – choć nie zawsze dotąd czytelne dla kibiców na trasie lub przed ekranem.

Nowy kształt “drużynówki” 

Klasyfikacja zespołów jest od lat obecna na wielu maratonach w Polsce i na świecie. Często jednak jej potencjał nie był najlepiej wykorzystany. To w rankingu indywidualnym były rekordy, wartościowe nagrody i duże emocje – w efekcie o dobre czasy konkurowali zwykle tylko pojedynczy zawodnicy i zawodniczki. Duch zespołowej walki i współpracy, doskonale znany z wielu dyscyplin sportu, w biegach ulicznych nie znajdował właściwego odzwierciedlenia.

W tym roku Fundacja “Maraton Warszawski” otwiera dwa projekty, które zmienią obecny stan rzeczy. TEAM UP! Europe to rywalizacja zawodowych, specjalnie zaproszonych drużyn maratońskich (pula nagród: 60 tys. EUR). TEAM UP! Everyone to jej odpowiednik, skierowany do amatorów z całej Polski, a także z innych krajów. Jedyne warunki startu drużyny to pełnoletniość i akceptacja prostego regulaminu zawodów.  

– Od lat poszukujemy sposobów, które będą przyciągały nowych biegaczy, a zarazem umożliwią wykorzystanie kluczowego zjawiska, jakim jest w sporcie “team spirit”: duch zespołowej walki i współpracy mówi Marek Tronina, dyrektor Fundacji “Maraton Warszawski”. – Chcemy również w coraz większym stopniu wyeksponować wybitny potencjał Warszawy – nowoczesnego, europejskiego miasta, dbającego o doskonałe warunki dla sportu, kultury fizycznej i rekreacji. Pokażemy, jak mogą wyglądać biegi światowej rangi.

TEAM UP! – i stwórz swój zespół. Każdy może walczyć jak zawodowcy

Nagrody w rywalizacji drużyn zawodowych robią wrażenie – to €20.000 (dla zwycięskiego teamu), a następnie 12.000, 9.000, 6,000, i 5,000 euro. Na tym jednak nie koniec. Co najmniej szóste miejsce w klasyfikacji TEAM UP! Europe jest zarezerwowane dla najlepszego zespołu biegaczy-amatorów. Nagroda nr 6 (4 tysiące euro) lub wyższa (jeśli najlepsi amatorzy uzyskają wynik lepszy niż jeden z teamów zawodowych) przypadnie najszybszej drużynie w TEAM UP! Everyone. O podziale nagród między uczestników teamu decyduje zawsze osoba, zgłaszająca go jako kapitan (lub, w przypadku zawodowców, menedżer).

Nowa rywalizacja zapowiada w ten sposób nieznane wcześniej maratońskie emocje. Najlepsi amatorzy będą walczyć już nie “o pietruszkę”, ale o symboliczne i praktyczne dołączenie do biegowej elity. Wszyscy zaś będziemy obserwować wyścig, w którym nie ma z góry przewidywalnych scenariuszy. Zawody, w których każdy członek zespołu musi dać z siebie wszystko na ostatnich kilometrach, bo od każdego czasu, od każdego finiszowego metra może zależeć wynik całej drużyny.

Przejrzyste zasady

Zespoły zawodowców zostały ogłoszone w kolejnych tygodniach lipca w komunikatach organizatora i na stronie www.teamupeurope.eu. Dziś natomiast otwarte zostały zapisy w drużynowej rywalizacji TEAM UP! Everyone. Każdy może być twórcą i kapitanem maratońskiej drużyny. Regulamin wymaga jedynie spełnienia kilku warunków. Pełnoletni uczestnicy muszą dobrać się w zespoły z reprezentacją obu płci (co najmniej jedna kobieta i co najmniej jeden mężczyzna). Nie obowiązuje wymóg jakichkolwiek licencji sportowych, natomiast te drużyny, które są zainteresowane wejściem do czołowej szóstki, muszą jeszcze spełnić wymóg europejskiego obywatelstwa, tak jak zawodowcy z TEAM UP! Europe (każdy uczestnik musi mieć paszport kraju członkowskiego European Athletics).

Nowa trasa i nowe możliwości – Warszawa wyjątkowo sprzyja biegaczom!

Warto podkreślić, że zawody odbędą się na nowej, bardzo szybkiej trasie. 45. Nationale-Nederlanden Maraton Warszawski odbędzie się na nowej pętli, która łączy szczególne atrakcje wizualne i nowy, płaski profil – z punktu widzenia najszybszych sportowców, a także z perspektywy amatorów, chcących przeżyć atrakcyjną przygodę, Warszawa proponuje w tym roku niezwykle przyjazne warunki.

Nowością jest również start i meta w bezpośrednim centrum miasta – tuż pod Pałacem Kultury i Nauki. Pozwala to nie tylko ułatwić wielu osobom dotarcie na linię startu, ale również pokazać zawodnikom, ich fanom i turystom miejsca szczególne dla historii miasta i kraju. Organizatorzy zapraszają biegaczy tradycyjnie w ostatni weekend września. Imprezie towarzyszy miasteczko biegowe i Expo z branżowymi wydarzeniami specjalnymi, a także biegi towarzyszące – Nice to Fit You Warszawska Dycha, Bridgestone Sztafeta Maratońska oraz Nationale-Nederlanden Mini Maraton (biegi dziecięce w dniu 23. września).