Chyba trudno wyobrazić sobie imprezę sportową w Polsce bez udziału reprezentantów wschodniego sąsiada. Zwłaszcza, że Ukraina od zawsze dysponowała olbrzymim rezerwuarem klasowych zawodników i zawodniczek. Nie inaczej jest w tym przypadku, a zespół, który ujrzymy 24 września na starcie, to mieszanka zawodników z sukcesami na koncie oraz takich, którzy na największe sukcesy dopiero czekają. 

Bez wątpienia największą gwiazdą w ekipie Ukrainy jest brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 10.000 metrów w roku 2012 – Olha Nyzhnyk (znana bardziej pod panieńskim nazwiskiem Skrypak). 32-letnia biegaczka przebiegła w roku 2019 dystans 42,195 km w czasie 2:27.58, ale od tego czasu nie startowała na maratońskim dystansie – została mamą 🙂. Czy wróciła do formy? Pewnie tak, bo jej tegoroczny wynik w półmaratonie (1:11.46 uzyskany w Lizbonie) jest tylko o 5 sekund gorszy od przedmacierzyńskiej życiówki na tym dystansie. Olha to dwukrotna mistrzyni swojego kraju – na 5000 i 10000 metrów.

Maryna Nemchenko to mniej utytułowana, ale dopiero zaczynająca przygodę z maratonem zawodniczka. Ma na koncie dopiero dwa ukończone biegi maratońskie – zakończony zwycięstwem debiut w Białej Cerkwi w roku 2021 oraz… pamiętne dla Polaków (a mniej udane dla Maryny) mistrzostwa Europy w Monachium w roku ubiegłym. Jej życiówka na tym dystansie wynosi 2:35.31. W bieżącym roku wygrała półmaraton w Jerozolimie oraz… ustanowiła swoją życiówkę na 10 km (33.15) w Łodzi. 

Kto pamięta Maraton Warszawski 2006 i sensacyjne zwycięstwo młodego i nieznanego nikomu Vitalija Shafara z Ukrainy, który w dodatku pobił wtedy rekord imprezy? Tak, Vitalij wraca do Warszawy po… 17 latach! Dziś ma lat 41, na koncie udział w igrzyskach olimpijskich Londynie, zwycięstwa w półmaratonach w Mińsku (2021), Ołomuńcu (2022) i Karlowych Varach (2023), ale też i niesławne problemy z paszportem biologicznym, które kosztowały go aż cztery lata przerwy w sportowym życiorysie. Vitalij karę odbył, może znów biegać i robi to niezwykle skutecznie. Dość powiedzieć, że w roku ubiegłym w Seulu przebiegł maraton 2:13.40. 

Czwartym członkiem ukraińskiej ekipy jest Mykola Mevsha, który w maratonie zadebiutował przed rokiem w Dębnie i ukończył dystans z wynikiem 2:17.49. W tym roku poprawił swój wynik na 10 km do poziomu 29:08, wygrywając (podobnie jak Maryna Nemchenko) półmaraton w Jerozolimie. 

Managerem drużyny jest Guenther Vogel, właściciel agencji sportowej Top Sport. Guenther jest w biznesie od roku 2000 i koncentruje się na pracy z zawodnikami z Europy oraz Azji Środkowo-Wschodniej (Kirgistan, Uzbekistan). Sam jest organizatorem półmaratonu w Altötting. Jest też jednym z największych entuzjastów projektu Team Up! Europe.

Guenther: “To fantastyczny pomysł. Wymaga odwagi i konsekwencji, ale jest bardzo potrzebny. Bieganie europejskie bez takich inicjatyw utonie. Oczywiście na początku pojawi się cała masa krytyków i mędrców, którzy niewiele z tego zrozumieją, będą mieli za to wiele do powiedzenia. To normalne, nie ma się co przejmować. Jestem w tym projekcie całym sobą!”

Drużyna TOP SPORT UKRAINE

Mykola Mevsha (nr startowy M21)

Vitaliy Shafar (nr startowy M22)

Maryna Nemchenko (nr startowy F21)

Olha Nyzhnyk (nr startowy F22)