Skip to main content

W wyścigu po główne nagrody drużynowe 45. Nationale-Nederlanden Maratonu Warszawskiego poznaliśmy dziś kolejne dwa zespoły – uczestników rywalizacji TEAM UP! Europe. Do drużyny węgierskiej dołączyły grupy biegaczy z Ukrainy i Szwajcarii. Zawody, od których dzieli nas już niewiele ponad 2 miesiące, nabierają prawdziwie europejskiego wymiaru.

Największą gwiazdą ekipy z Ukrainy jest brązowa medalistka mistrzostw Europy w biegu na 10.000 metrów w roku 2012 – Olha Skrypak-Nyzhnyk. Olha jest również dwukrotną mistrzynią swojego kraju – na 5000 i 10000 metrów.

Jej partnerka z zespołu, Maryna Nemchenko, ma na koncie mniej sukcesów, ale w tym roku może się pochwalić zwycięstwem w półmaratonie (Jerozolima) oraz nową życiówką na 10 km (33.15) z Łodzi. 

Kto pamięta Maraton Warszawski 2006 i sensacyjne zwycięstwo młodego i nieznanego nikomu Vitalija Shafara z Ukrainy, który w dodatku pobił wtedy rekord imprezy? Vitalij wraca do Warszawy po 17 latach! Dziś ma lat 41, na koncie start olimpijski w Londynie, zwycięstwa w półmaratonach w Mińsku (2021), Ołomuńcu (2022) i Karlowych Varach (2023), ale też i niesławne problemy z paszportem biologicznym, które kosztowały go aż cztery lata przerwy w sportowym życiorysie. Vitalij karę odbył, może znów biegać i jest to powrót w dobrym stylu – przykładem może być zeszłoroczny wynik z maratonu w Seulu – 2:13.40. 

Ekipę uzupełnia Mykola Mevsha, który w maratonie zadebiutował przed rokiem w Dębnie (2:17.49). W tym roku poprawił swój wynik na 10 km do poziomu 29:08, wygrywając (podobnie jak Maryna Nemchenko) półmaraton w Jerozolimie. 

Mocną i wyrównaną ekipę Szwajcarów poprowadzi Elias Gemperli. Kapitan drużyny, miłośnik biegów przełajowych i na orientację, może się pochwalić życiówką na poziomie 2:21.50. Elias jest również aktualnym drużynowym mistrzem Szwajcarii w maratonie.

Jego kolega z drużyny, David Keller, ma życiówkę tylko o sekundę lepszą. Wynik 2:21.49 został uzyskany w tym roku, który zresztą jest dla Davida szczególnie udany, bo do wyniku maratońskiego dołożył jeszcze rekordy w półmaratonie i na 10 km.

W kobiecej części zespołu Helvetów zobaczymy Rahel Meili (2:48.24, czwarta na tegorocznych mistrzostwach swojego kraju na dystansie maratonu) oraz Alemitu Clerc-Bekele, Alemitu, która od niedawna legitymuje się szwajcarskim paszportem, była w przeszłości 6-krotną mistrzynią Belgii w biegu maratońskim, półmaratonie i na 10 km, a w roku 2008 zdobyła złoty medal mistrzostw Beneluksu. 

TOP SPORT UKRAINE

Mykola Mevsha (nr startowy M21)

Vitaliy Shafar (M22)

Maryna Nemchenko (F21)

Olha Nyzhnyk (F22)

SZWAJCARIA

Elias Gemperli (nr startowy M31)

David Keller (M32)

Alemitu Clerc-Bekele (F31)

Rahel Meili (F32)