WINGS FOR ATHLETES BELGIUM

Z numerem cztery na liście startowej premierowej odsłony rywalizacji TEAM UP! Europe znajdujemy drużynę reprezentującą Belgię. Jej pełna nazwa brzmi “Wings for Athletes Belgium” – od nazwy grupy sportowej prowadzonej przez wieloletniego przyjaciela Maratonu Warszawskiego Rogera Koenigsa. Oto co Roger pisze sam o sobie:

Twórca projektu „Wings for Athletes” (www.wingsforathletes.com), Roger Königs, od ponad 30 lat pasjonuje się lekkoatletyką. Zaczął biegać w wieku 11 lat, a jego pierwszą miłością były przełaje. 

Jako średniodystansowiec w wieku młodzieżowca osiągnął umiarkowany sukces, dochodząc do poziomu 3 minuty i 50 sekund w biegu na 1500 metrów, jednak jego ulubioną konkurencją był bieg na 3000 m z przeszkodami, na którym kilka razy osiągnął wynik poniżej 9 minut (PB 8.52), zdobywając srebrny medal mistrzostw Belgii oraz brązowy medal Igrzysk Małych Państw w Monako (jako reprezentant Luksemburga).

W biegach maratońskich często był zającem w dużych maratonach (Berlin, Hamburg, Frankfurt, Münster, Koszyce, Wiedeń). Jego maratońska życiówka to 2:21 (Sevilla 2016). 

Roger w przeszłości pracował z wieloma polskimi biegaczami: Karoliną Jarzyńską, Aleksandrą Lisowską, Mariuszem Giżyńskim, Arkadiuszem Gardzielewskim czy Anną Bańkowską. 

A oto jego zespół. 

Na początek zaskoczenie – Belgia jako jedyna wystawiła zespół trzyosobowy! Co to oznacza? W praktyce to, że każdy z zawodników wie, że nie może zawieść, bo jego wynik będzie miał na 100% znaczenie. Po kolei zatem. 

Hannah Vandenbusche. Mistrzyni Belgii na dystansach od przełajów, przez 10 km po półmaraton. Kilkukrotnie reprezentowała Belgię w przełajowych mistrzostwach Europy, a także w Doha na mistrzostwach świata na dystansie maratońskim (niestety nie ukończyła biegu pokonana przez mordercze warunki). Jej życiówka w maratonie to 2:34.44 sprzed dwóch lat. Hannah szczyci się też tytułem doktora… filozofii. 

Enzo Noel. 27-letni zawodnik, który dopiero od stycznia mógł poważnie zająć się treningiem bo do tej pory pracował na cały etat! Ale od stycznia notuje nieprawdopodobny postęp. Już w kwietniu zdobył mistrzostwo kraju w biegu na 10.000 metrów uzyskując czas 29:15. W tym samym miesiącu przebiegł półmaraton w Berlinie osiągając 1:04.12. Również z tego roku pochodzi jego życiówka na 5.000 metrów – 13:49. W swoim maratońskim debiucie w roku 2021 poszło mu co prawda słabo (2:26.38), ale tegoroczne wyniki na krótszych dystansach pozwalają mu wierzyć, że poprawa tego czasu nawet o 10 minut jest w Warszawie bardzo prawdopodobna. 

W drużynie Wings for Athletes Belgium zobaczymy także Yohana Zaradzkiego, który trzy dni przed startem w Warszawie będzie obchodził 29. urodziny. Czy uwierzycie, że Yohan zaczął profesjonalne treningi… dwa lata temu? A co jeśli dodamy, że po roku treningu uzyskał w biegu maratońskim wynik 2:21.53? W tym roku w Sewilli przebiegł półmaraton w czasie 1:06.47, co pozwala mu wierzyć, że w Warszawie może pokusić się o rezultat w okolicach 2:18. 

Drużyna WINGS FOR ATHLETES BELGIUM

Enzo Noel (nr startowy M41)

Yohan Zaradzki (nr startowy M42)

Hannah Vandenbusche (nr startowy F41)